Windykacja długów od osób prywatnych

Windykacja należności od osób prywatnych jest generalnie bardziej czasochłonna i żmudna niż w przypadku firm / osób prowadzących działalność gospodarczą. Postępowania sądowe zmierzające do wydania tytułu wykonawczego (prawomocnego nakazu zapłaty lub wyroku) przeciwko osobom prywatnym toczą się w wydziałach cywilnych (a nie gospodarczych) sądów które, ze względu na ogromną ilość spraw, działają zwykle wolniej niż sądy gospodarcze. Generalnie trudniejsze jest i nie tak skuteczne jak w przypadku firm, postępowanie egzekucyjne – windykacja na etapie (wspomagania) egzekucji komorniczej. W przypadku firmy, zwłaszcza handlowej, majątek (ruchomości – towar) bywa wręcz wyeksponowany a jeśli nawet nie jest, to zdecydowanie łatwiej wskazać go niż w przypadku osoby prywatnej. Unikanie egzekucji komorniczej przez firmę byłoby dla niej niepomiernie bardziej kłopotliwe i naraża ją na straty i kłopotliwe sytuacje w działalności choćby z powodu samego ukrywania tegoż majątku lub informacji o nim, które to informacje, gdy ukrywane, utrudniają też funkcjonowanie firmy, generowanie przychodów. Ograniczony jest też arsenał środków pozostających do dyspozycji w celu skutecznej windykacji pozasądowej w przypadku osób prywatnych. Przede wszystkim utrudniona jest windykacja bezpośrednia.

W przypadku osoby lub firmy prowadzącej działalność gospodarczą, bezpośredni kontakt nie jest problemem – można generalnie bez problemów wejść na teren otwartej dla klientów firmy. Inaczej jest w przypadku osoby prywatnej, zamkniętej w mieszkaniu, która nie wykazuje woli kontaktu i rozmowy. Według niektórych opinii utrudnienie stanowi też ustawa o ochronie danych osobowych, ale akurat tego poglądu nie podzielamy, gdyż istnieją (już) wystarczające uregulowania prawne (włącznie z zapisem w Ustawie o ochronie danych osobowych) umożliwiające skuteczne egzekwowanie długów i od osób prywatnych. Ostatecznie (przynajmniej na to wygląda) został sądownie rozstrzygnięty spór o to, czy długi osób prywatnych mogą być przedmiotem cesji wierzytelności celem ich dochodzenia przez firmy windykacyjne. Ostatecznie można dokonywać cesji długów osób prywatnych bez ich zgody w przeciwieństwie do wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę ale to osobny problem ale irytujący tym bardziej, że dotyczy przecież dłużników prowadzących działalność gospodarczą a nie osób prywatnych.

2 komentarze

  1. Co mogę zrobić, gdy podpisałem umowę z windykatorem, który obiecał ściągnąć moje należności w ciągu trzech miesięcy a w listopadzie tego roku minie dwa lata i finału sprawy nie widać? Windykator zapoznał się ze sprawą wstępnie i obiecał krótki termin Ządając wysokiej prowizji a mnie zależało na czasie, więc zgodziłem się. Po trzech miesiącach często telefonowałem do niego w sprawie i za każdym razem obiecywał, że lada chwila gotówka do mnie wpłynie i do dziś tej gotówki nie ma.Ja już zdążyłem spłacić kilka rat pożyczki jaką akonto musiałem zaciągnąć a z windykatorem całkowicie kontakt zanikł. Telefonów nie odbiera. Na listy polecone nie odpowiada. mejle zostają bez echa a ja tracę wiarę w skuteczność windykacji tak bardzo fachowo reklamowaną się w necie. Dłużnik posiada nieruchomość której nie użytkuje bo mieszka w bloku a na nieruchomości wywiesił wielkie ogłoszenie „NA SPRZEDAŻ”
    Czy ja mam windykatora zgłosić do windykacji? Na Jego stronie były wpisy o nieuczciwości. O niewypłacaniu należności mimo z ciągniętych długów. Może ktoś doradzi mi co mam z tym zrobić?

    1. Wypowiedz mu umowę o windykację i zleć prowadzenie sprawy innej firmie windykacyjnej albo po prostu kancelarii prawnej lub adwokackiej. Wyślij wypowiedzenie umowy poczta polecona i zachowaj potwierdzenie nadania; czy on ten list z wypowiedzeniem umowy podejmie czy nie podejmie, nie ma to formalnie znaczenia. Póki co to nie wiesz, czy on ściągnął z dłużnika Twoją należność, czy nie ściągnął. Zapewne dowiesz się jak jest, gdy windykację zlecisz innemu podmiotowi który skontaktuje się z dłużnikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *