Termin sporządzenia uzasadnienia wyroku

Niedawno żalił mi się znajomy z klubu sportowego, że sąd wydal skandaliczny wyrok, świadkowi będącemu kolegą dłużnika sąd uwierzył, że dłużnik zwrócił temu znajomemu pożyczkę. Pożyczka jest na piśmie umową potwierdzona i przelewem bankowym – uparł się żeby przelać pożyczkę mimo iż pożyczkobiorca chciał w gotówce z rąk do rąk, bo konta nie miał, to ten znajomy kazał mu założyć. To już była druga instancja. Od razu zgłosił wniosek o doręczenie mi uzasadnienia, czeka już 7 tygodni i nic nie otrzymuje z sądu. Pytanie, czy sąd ma jakiś termin na sporządzenie i doręczenie uzasadnienia.

Zgodnie z art. 387 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd II instancji powinien sporządzić uzasadnienie w terminie dwóch tygodni od dnia otrzymania wniosku o doręczenie uzasadnienia wyroku. Strona może złożyć skargę na opieszałość sądu, tylko że skarga musi zostać opłacona – 100 złotych Skargę wnosi się to sądu przełożonego w stosunku do tego, na który Pan się skarży. A zatem, jeśli apelacja została oddalona przez sąd okręgowy, to skarży się do sądu apelacyjnego a jeśli została apelacja oddalona przez sąd apelacyjny, to skarży się do Sądu Najwyższego. Jeżeli skarga zostanie uwzględniona, to sąd powinien zwrócić te 100 złotych.

Uwaga jednak. Też kiedyś przegrałem w obu instancjach taką sprawę, też sąd uwierzył świadkowi będącemu kolegą pozwanego pożyczkobiorcy i znalazłem opis podobnego przypadku: http://www.prawoty.pl/sady/swoboda-oceny-dowodow-przez-sedziego/, aż brak słów. W mojej sprawie reprezentowała mnie znana w moim mieście kancelaria adwokacka. I to była ostatnia sprawa która im zleciłem. We własnym zakresie sprawdzałem później, czy sąd miał prawo tak uznać; i nie spotkałem się z opinią według której byłoby to bezprawne uznanie. Według jednej z opinii sąd „nie powinien” ale o bezprawiu nic.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *