Obciążenie zajętej nieruchomości

Wczoraj jedna pani zapytała mnie:

„Mam do Pana prośbę o podpowiedź w sprawie:
– prowadzę spółkę ltd w Anglii zajmującą się aranżacją i wykończeniem wnętrz. Zwrócili się do mnie znajomi (chrzestni mojego dziecka) z prośbą o pożyczkę w kwocie 50tyś. Znajomi popadli w kłopoty finansowe bo oszukali ich w biznesie. Mają teraz wyznaczoną licytację (za miesiąc) i chcą wpłacić dla swojego wierzyciela by ich nie zlicytowali (dodam, że mają kilku wierzycieli ale tamci nie wszczynali egzekucji z domu tylko ten jeden tamci się dopisali do ich KW). Zaproponowali mi opcję (byłam z nimi u notariusza) przewłaszczenie na zabezpieczenie. Ja pożyczę im pieniądze jako spółka, jakie będę miała konsekwencje (nie daj Bóg) jeśli nie spłacą ? ponoć zyskuję prawo do ich nieruchomości ale nie rozumiem tego skoro nieruchomość obciążają różni wierzyciele. Czy komornik może mi wejść na majątek w razie gdyby nie spłacili wierzyciela? czy komornik może mieć do mnie roszczenia, jaka wtedy jest procedura?Proszę o pomoc, chce im pomóc bo znam tych ludzi długo i do tej pory mnie nie zawiedli no i jesteśmy blisko związani jako chrzestni mojego dziecka.”

Zgodnie z art. 930 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego obciążenie nieruchomości przez dłużnika po jej zajęciu jest nieważne zatem nie wchodzi w grę takie zabezpieczenie roszczenia. Znajomi albo o tym nie wiedza albo chcą tą panią oszukać. I nie wiadomo, czy faktycznie oni zostali oszukani…

Pożyczkodawca w żaden sposób nie odpowiada za długi pożyczkobiorcy bez względu na to czy ma i jakie zabezpieczenie na jego mieniu. To byłby absurd.

Pożyczka a komornik - o co chodzi?
Pożyczka na spłatę kredytu